Вплив державно-приватного партнерства на зміцнення фінансової безпеки суб’єктів господарювання
DOI:
https://doi.org/10.35774/visnyk2023.01.035Анотація
Вступ. Невизначеність чітких перспектив щодо післявоєнного відновлення вітчизняної економіки робить значні перешкоди для формування надійної фінансової бази розвитку держави і суб’єктів господарювання. Такі умови актуалізують розвиток нових форм та методів акумулювання фінансових ресурсів, зокрема в частині залучення держави до процесів відновлення повноцінної діяльності значної кількості частково зруйнованих та пошкоджених великих підприємств, а також підтримки розвитку суб’єктів господарювання середнього та малого бізнесу, з метою зміцнення їхньої фінансової безпеки. Однією із форм участі держави в забезпеченні фінансовими ресурсами суб’єктів бізнесу на взаємовигідних умовах є державно-приватне партнерство. Державно-приватне партнерство – це колаборація бізнесу та представників влади для реалізації певного проєкту. Суб’єкт господарювання як приватний партнер втілює його в життя та отримує грошову винагороду, а держава отримує відповідний об’єкт інфраструктури.
Мета. Мета статті – розвиток теоретико-методологічних засад та практичних підходів до використання можливостей державно-приватного партнерства на якісно новому рівні, виявлення основних напрямків розвитку такого партнерства для зміцнення фінансової безпеки суб’єктів господарювання в контексті післявоєнної відбудови економіки України.
Методи. Для досягнення визначеної у дослідженні мети використано загальнонаукові методи: індукції та дедукції, аналізу й синтезу (для формування теоретичних засад державно-приватного партнерства); функціонального та статистичного аналізу, систематизації, вимірювання (для оцінювання можливостей застосування державно-приватного партнерства); узагальнення, оптимізації, аргументації (для розроблення напрямів підвищення ефективності державно-приватного партнерства в цілях зміцнення фінансової безпеки суб’єктів господарювання).
Результати. Сформовано теоретичний підхід до розкриття сутності державно-приватного партнерства, наведено алгоритм його здійснення. проаналізовано практику використання державно-приватного партнерства в Україні, виявлено проблеми, серед яких найважливішою є необхідність реформування чинного законодавства з метою спрощення процедури залучення суб’єктів господарювання до участі в проєктах державно-приватного партнерства, запропоновано підходи до їх вирішення.
Перспективи подальших досліджень полягають у необхідності вирішення проблем ефективного використання сучасних форм державно-приватного партнерства в контексті забезпечення як економічної безпеки держави, так і фінансової безпеки суб’єктів господарювання.
Ключові слова: державно-приватне партнерство, економічна безпека держави, фінансова безпека суб’єктів господарювання, приватні партнери, бюджетні ресурси, співфінансування, гранти, індекс очікувань ділової активності, стратегія фінансової безпеки.
Посилання
Бланк І. О. Управління фінансовою стабілізацією підприємства. Київ : Ельга; Ніка-Центр, 2003. 483 с.
Воробйова О. І. Фінансова безпека на мікро- та макрорівнях. Науковий вісник: фінанси, банки, інвестиції. 2012. № 2. С. 6–10.
Втрати українського бізнесу від війни. URL: https://news.finance.ua/ua/vtraty- ukrains-koho-biznesu-vid-viyny
Головко В. О. Характеристика основних форм публічно-приватного партнерства в контексті забезпечення економічної безпеки держави. Причорноморські економічні студії. 2020. Вип. 49. С. 29–33.
Дєєва Н. Е., Хмурова В. В. Публічно-приватне партнерство: інтереси зацікавлених сторін. Економіка України. 2018. № 9. С. 99–111.
Падіння ВВП України за підсумком 2022 року. URL: https://www.me.gov.ua/ News/Detail?lang=uk-UA&id=4470bafb-5243-4cb2-a573-5ba15d9c8107&title=Min ekonomikiPoperedno
Підгайний А. Краще разом: як війна змінює правила державно-приватного партнерства. OpenMind. 2022. URL: https://mind.ua/openmind/20244236- krashche-razom-yak-vijna-zminyue-pravila-derzhavno-privatnogo-partnerstva
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму залучення приватних інвестицій з використанням механізму державно-приватного партнерства для пришвидшення відновлення зруйнованих війною об’єктів та будівництва нових об’єктів, пов’язаних з післявоєнною перебудовою економіки України: Проект Закону від 01.07.2022 р. № 7508. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39902
Про державно-приватне партнерство : Закон України від 01.07.2010 р. № 2404-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2404-17#Text
Стан здійснення державно-приватного партнерства в Україні / Департамент інвестицій, інновацій та інтелектуальної власності Мінекономіки України. URL: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=9fc90c5e-2f7b-44b2- 8bf1-1ffb7ee1be26&title=StanZdiisnenniaDppVUkraini
Щомісячні опитування підприємств України. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/ all/schomisyachni-opituvannya-pidpriyemstv-ukrayini-sichen-2023-roku-15842