Бар’єри та можливості Республіки Молдови як майбутнього члена Європейського Союзу

Автор(и)

  • Наталія Стахова Західноукраїнський національний університет
  • Максим Живко Західноукраїнський національний університет
  • Станіслав Петришин Західноукраїнський національний університет
  • Вікторія Ковбасовська Західноукраїнський національний університет

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

міжнародна міграція, міграційна політика, глобальні й регіональні виклики, Європейський Союз, інтеграція, політична нестабільність, економічні розбіжності, Східне партнерство

Анотація

Вступ. Досліджено виклики та перспективи, з якими стикається республіка Молдова у своїх амбіціях стати членом Європейського Союзу. Геополітичне розташування Молдови (між країнами-членами ЄС та Україною) робить її важливим учасником програми Східного партнерства. проаналізовано головні бар’єри, що перешкоджають шляху Молдови до отримання членства в ЄС (політична нестабільність, корупція та економічні розбіжності). розкрито вплив конфлікту на придністров’ї на європейські інтеграційні амбіції країни. розглянуто потенційні можливості та переваги, якими Молдова володіє,зокрема зобов’язання до демократичних реформ і асоціаційні угоди з ЄС. Досліджено постійну підтримку ЄС щодо європейської інтеграції Молдови через фінансову допомогу та співпрацю в політичних питаннях. Запропоновано дорожню карту для реалізації її європейських амбіцій та розкрито наслідки її можливого майбутнього членства у Європейському Союзі.

Мета статті полягає в аналізі економічних, політичних та геополітичних проблем, які впливають на євроінтеграційні процеси в республіці Молдова, зокрема на її статус кандидата на вступ до ЄС.

Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети статті використано такі методи дослідження, як: формування теорії, аналіз та синтез, індукція і дедукція, абстрагування та узагальнення, а також елементи методу порівняльного аналізу. Методологічну основу проведення дослідження становлять національні нормативно-правові акти країн ЄС та республіки Молдови, а також спільні документи, що регулюють процеси інтеграції. Крім цього, також застосовано наукові праці українських і зарубіжних дослідників, статистичні звіти й інші джерела економічної інформації. Такий комплексний підхід дав змогу здійснити глибокий аналіз та обґрунтувати висновки щодо євроінтеграційних перспектив республіки Молдова та необхідності впровадження реформ для забезпечення успішного членства у Європейському Союзі.

Результати. республіка Молдова стикається з бар’єрами (політична нестабільність, яка ускладнює прийняття довгострокових реформ; поширена корупція, яка негативно впливає на бізнес-клімат і інвестиційний потенціал країни; а також економічні розбіжності), що затримують розвиток регіонів. У процесі дослідження виявлено також кілька перспективних можливостей для Молдови. Це охоплює зобов’язання щодо демократичних реформ та співпраці з Європейським Союзом, укладення асоціаційних угод з ЄС, а також підтримка та допомога з боку ЄС у формі фінансової допомоги та технічної підтримки. Визначено, що успішне членство в Європейському Союзі дасть змогу Молдові отримати значні переваги, зокрема підвищення економічного розвитку, залучення іноземних інвестицій, доступ до європейського ринку та сприяння впровадженню сучасних стандартів у різних сферах. Зазначено важливість впровадження необхідних реформ, змін для досягнення євроінтеграційних цілей республіки Молдова та підтримки ЄС у цьому процесі.

Висновки. результати дослідження вказують на те, що республіка Молдова зіткнулася з внутрішніми та зовнішніми бар’єрами, що ускладнюють процес стати майбутнім членом ЄС. політична нестабільність, корупція та економічні розбіжності створюють значні перешкоди на шляху до європейської інтеграції. Однак Молдова має потенціал і можливості для здійснення реформ і співпраці з ЄС, які можуть підвищити її шанси на отримання членства. підтримка ЄС та зобов’язання щодо демократії і європейських стандартів дають змогу реалізувати потенційні переваги від членства в ЄС. Для досягнення успіху в євроінтеграційних процесах Молдова має надалі здійснювати реформи та підтримувати співпрацю з ЄС.

Біографії авторів

  • Наталія Стахова, Західноукраїнський національний університет

    кандидат економічних наук, доцент доцент кафедри міжнародної економіки, відносин ім. Б. Д. Гаврилишина

  • Максим Живко, Західноукраїнський національний університет

    кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародних економічних відносин, заступник директора Навчально-наукового інституту міжнародних відносин ім. Б. Д. Гаврилишина

  • Станіслав Петришин, Західноукраїнський національний університет

    студент Навчально-наукового інституту міжнародних відносин ім. Б. Д. Гаврилишина

  • Вікторія Ковбасовська, Західноукраїнський національний університет

    студентка Навчально-наукового інституту міжнародних відносин ім. Б. Д. Гаврилишина

Посилання

Barcuţa, A. Realizările și obstacolele în acordul de asociere UE-Moldova și ZLSAC. Conferinţa tehnico-ştiinţifică a studenţilor, masteranzilor şi doctoranzilor. 2022. URL: https://ibn.idsi.md/sites/default/files/imag_file/p-338-342.pdf.

Țău N. Impactul Brexit asupra relațiilor Republicii Moldova cu UE. Conferința “Teoria și practica administrației publice”. 2022. URL: https://ibn.idsi.md/sites/default/files/ imag_file/132-138_12.pdf.

Solomon C. Parteneriatul estic şi perspectiva Europeană a Republicii Moldova. Strategia Securității Uniunii Europene în contextul Metamorfozelor Relațiilor Internaționale. 2022. URL: https://ibn.idsi.md/sites/default/files/imag_file/p-26-30_2. pdf.

Benchec M. Impactul războiului ruso-ucrainean asupra securității Republicii Moldova. Conferința “Omul, criminologia, ştiinţa”. 2023. URL: https://ibn.idsi.md/ sites/default/files/imag_file/224-229_17.pdf.

Morari C. Relaţiile Republicii Moldova cu Uniunea Europeană la etapa actuală: realităţi şi tendinţe / morari. evoluția Uniunii Europene în contextul noilor provocări politico-instituționale. Chișinău, 2022. (Niversitatea de studii europene din Moldova). С. 15–19.

Alcaz, A. Corupția și nivelul de trai în țările Uniunii Europene și Republica Moldova în perioada 2012–2021. Conferinţa tehnico-ştiinţifică a studenţilor, masteranzilor şi doctoranzilor. 2022. URL: https://ibn.idsi.md/sites/default/files/ imag_file/p-371-374_1.pdf.

Диннер Д. Иммиграционная политика некоторых стран: на примере Германии, Ирландии, Молдовы и США. Relații internaționale și integrare europeană (Administrarea Publică). 2022. № 2. С. 88–103.

Економіка та бізнес-клімат Республіки Молдова. посольство України в республіці Молдова. 2022. URL: https://moldova.mfa.gov.ua/spivrobitnictvo/137- ukrainsko-moldovskoje-torgovo-ekonomicheskoje-sotrudnichestvo/ekonomika-ta- biznes-klimat-respubliki-moldova.

Sprincean, S., Mitrofanov, G., Popovici, D. Premise securitare ale integrării europene și modernizării politice a Republicii Moldova. Statul, securitatea şi drepturile omului în era digitală. 2022. URL: https://ibn.idsi.md/sites/default/files/imag_file/p-399-405. pdf.

Borș V., Butucec, S. Impactul conflictului transnistrean asupra aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Securitatea națională a Republicii Moldova: provocări și tendințe. 2022. URL: https://ibn.idsi.md/sites/default/files/imag_ file/p-89-100.pdf.

Стахова Н., Петришин С., Ковбасовська В. Молдова на шляху європейської інтеграції: бар’єри та перспективи. Міжнародна економіка в умовах кліматичних змін: пандемічний та пост пандемічний період: зб. тез доп. ІІ Міжнар. наук.- практ. конф. студентів та молодих вчених (27 квітня, 2023 р.) – Тернопіль, 2023. С. 142–145.

European Council conclusions on Ukraine, the membership applications of Ukraine, the Republic of Moldova and Georgia, Western Balkans and external relations, 23 June 2022. European Council. 2022. URL: https://www.consilium.europa.eu/ en/press/press-releases/2022/06/23/european-council-conclusions-on-ukraine- the-membership-applications-of-ukraine-the-republic-of-moldova-and-georgia- western-balkans-and-external-relations-23-june-2022/.

European Council conclusions on Ukraine, enlargement and reforms. European Council. 2023. URL: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press- releases/2023/12/14/european-council-conclusions-on-ukraine-enlargement-and- reforms/.

Banca Națională a Moldovei. URL: https://www.bnm.md/ro/search.

Produsul Intern Brut în trimestrul III și ianuarie-septembrie 2023. Biroul național de statistică al republicii Moldova. URL: https://statistica.gov.md/ro/produsul-intern- brut-in-trimestrul-iii-si-ianuarie-septembrie-2023-9497_60847.html.

Banca de date statistice. Biroul național de statistică al republicii Moldova. URL: https:// statbank.statistica.md/PxWeb/pxweb/ro/40%20Statistica%20economica/40%20 Statistica%20economica 13%20CNT CNT208/?rxid=b2ff27d7-0b96-43c9- 934b-42e1a2a9a774.

Завантаження

Опубліковано

2024-03-08

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Стахова, Наталія, et al. “Бар’єри та можливості Республіки Молдови як майбутнього члена Європейського Союзу”. Вісник Економіки, no. 4, Mar. 2024, pp. 118-33, https://doi.org/10.35774/.

Схожі статті

1-10 з 875

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.