Трансформація фундаментальних принципів обліку і контролю у системі електронних трансакцій

Автор(и)

  • Олег Шевчук Західноукраїнський національний університет

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

облік, контроль, електронні трансакції, цифрова економіка, принципи обліку, принципи контролю

Анотація

Вступ. Фундаментальна основа будь-якої наукової теорії – це її принципи, які є основними правилами реалізації певної теоретичної концепції. Для суспільних наук принципи перебувають у динамічному процесі трансформацій відповідно до зміни умов суспільної формації. Оскільки бухгалтерський обліку і контроль відносяться до суспільних наук, їх фундаментальні положення потребують перегляду в умовах становлення цифрової економіки у контексті реалізації системи електронних трансакцій.

Мета дослідження полягає у систематизації принципів обліку і контролю у процесі їхнього взаємозв’язку із системою управління електронними трансакціями на загальнонауковому, науковому та предметному рівнях.

Методи. У процесі реалізації сформованої мети наукового дослідження використано системний, інноваційний, функціональний підходи і методи узагальнення, бібліографічного та компаративного аналізу.

Результати. Обґрунтовано позиціонування фундаментальних принципів у теорії обліку і контролю. Встановлено взаємозв’язок загальнонаукових, загальних та специфічних (предметних) принципів обліку і контролю. Досліджено вплив цифрової економіки на трансформацію загальних принципів обліку та контролю електронних трансакцій, які полягають у підвищенні якісних атрибутів облікової інформації про грошові засоби і криптовалюти. Доведено недоцільність перенесення загальних принципів та методичних прийомів обліку до переліку специфічних принципів обліку електронних трансакцій. Визначено напрямки трансформації законодавчо регламентованих та додаткових фундаментальних положень обліку електронних трансакцій. Виявлено перелік предметних облікових принципів, які не зазнають суттєвих змін у системі управління електронними трансакціями. Ідентифіковано принципи контролю електронних трансакцій, які адаптуються до вимог цифрової економіки у контексті реалізації системи електронних трансакцій.

Висновки і перспективи подальших досліджень. Специфічні облікові та контрольні принципи зазнають трансформаційного впливу цифрової економіки у частині імплементації системи електронних трансакцій. Вони також відіграють роль фундаментального посередника між загальнонауковими, загальними науковими принципи соціально-економічних систем та принципами управління електронними трансакціями. Отже, комплексний підхід до систематизації принципів обліку та контролю дає найбільш повне уявлення про фундаментальну основу управління системою електронних трансакцій на підприємстві. Водночас, адаптовані до вимог цифрової економіки облікові та контрольні принципи закладають основу для подальшої трансформації методології обліку і контролю, що є предметом наступних наукових пошуків.

Біографія автора

  • Олег Шевчук, Західноукраїнський національний університет

    кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри обліку і оподаткування

Посилання

Дмитренко А. В., Пустяк О. В. Принципи бухгалтерського обліку як складова методології бухгалтерського обліку спільної діяльності суб’єктів господарювання. YoungScientist. № 5 (32). May, 2016. С. 53–56.

НПСБО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності». URL: https://zakon.rada.gov. ua/laws/ show/z0336-13.

Харламова О. В. Принципи бухгалтерського обліку і фінансової звітності за МСФЗ: проблеми термінологічної формалізації. Бізнес-інформ. 2015. № 7. С. 218–222.

Бутинець Ф. Ф. Теорія бухгалтерського обліку : підручник для студентів вузів спеціальності 7.050106 „Облік і аудит”. Вид. 2-е, доп. і перероб. Житомир : ЖІТІ, 2000. 640 с.

Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні : Закон України від 16.07.1999 р. № 996 – ХІУ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/996-14.

Снігурсвка Л. П. Облік у банках (У схемах i таблицях) : навч. посіб.; за заг. ред. д-ра екон. наук, проф. Л. М . Кіндрацької. Київ : KHEУ, 2009. 519 с.

Сук П. Л. Облік виробництва і реалізації продукції в сільськогосподарських підприємствах: методологія і практика : автореф. дис. … д-ра екон. Наук : спец. 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності) ; Нац. наук. центр «Ін-таграр. Економіки» УААН. Київ, 2009. 42 с.

Безверхий К. Принципи бухгалтерського обліку та їх вплив на обліково-звітну інформацію підприємства. Галицький економічний вісник. 2012. № 6(39). С. 76– 92.

Дерій В. А. Витрати і доходи підприємств у системі обліку та контролю : моногр. Тернопіль : ТНЕУ : Економічна думка, 2009. 272 с.

Суха О. Р. Методика і організація бухгалтерського обліку і аудиту на малих підприємствах: автореф. дис. …канд. екон. наук: спец. 08.06.04–бухгалтерський облік, аналіз і аудит; Львів. комерц. акад. Львів, 2002. 23 с.

Сопко В. В. Бухгалтерський облік : навч. посіб. Київ : КНЕУ, 2000. 578 с.

Пушкар М. С. Створення інтелектуальної системи обліку : монографія. Тернопіль : Карт-бланш, 2007. 152 с.

Легенчук С. Ф., Королюк Н. М. Принцип історичної вартості в бухгалтерському обліку: бути чи не бути в постіндустріальній економіці. Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу : міжнар. зб. наук. пр. 2011. № 2. С. 274–284.

Baetge Jörg. Bilanzen. N 4., Überarbeitete Auflage. Düsseldorf: IDW-Verlag GMBH, 1996. 428 p.

Голов С. Ф. Теорія багатоцільового бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік і аудит. 2011. № 4. С. 3–13.

Безверхий К. В. Принцип суттєвості та його практична реалізація в інтегрованій звітності корпоративних підприємств. Науковий вісник Національної академії статистики, обліку та аудиту. 2018. № 3. С. 16–34.

Задорожний З., Муравський В., Семанюк В., Гуменна-Дерій М. Глобальні принципи управлінського обліку в системі забезпечення ресурсного потенціалу підприємства. Financial and Credit Activity Problems of Theory and Practice. 2022 3(44). C. 63–71.

Muravskyi Volodymyr. Accounting and Cybersecurity: Monograph. Scientific Editor – Z.-M. Zadorozhnyi. Kindle Publishing, KDP, Seattle. USA. 2021. 200 p.

Гришина Н. В. Система принципів державного контролю. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. 2017. № 24. С. 72–75. URL: https://periodicals.karazin.ua/law/article/view/10556.

Груба Г. І. Методологічні підходи до контролю в сфері державного управління. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2011. № 7. URL: http://nbuv. gov.ua/UJRN/Duur_2011_7_3.

Завантаження

Опубліковано

2024-08-04

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Шевчук, Олег. “Трансформація фундаментальних принципів обліку і контролю у системі електронних трансакцій”. Вісник Економіки, no. 2, Aug. 2024, pp. 131-49, https://doi.org/10.35774/.

Статті цього автора (цих авторів), які найбільше читають

Схожі статті

1-10 з 348

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.