Рогаченко Сергій Микитович – засновник кафедри бухгалтерського обліку та будівничий облікової наукової школи
DOI:
https://doi.org/10.35774/Ключові слова:
облікові наукові школи, бухгалтерський облік, Рогаченко Сергій Микитович, Україна, оподаткування, наукові теорії, організація обліку, звітність, Українська сільськогосподарська академіяАнотація
Вступ. Рогаченко Сергій Микитович був провідним науковцем з бухгалтерського обліку Української сільськогосподарської академії (УСГА) з 1945 до 1977 року (у 1959 році створив кафедру бухгалтерського обліку і до 1961 року – очолював її та став будівничим облікової наукової школи) [1; 2]. Згодом науковець працював в Уманському сільськогосподарському інституті (у 1978 році створив кафедру бухгалтерського обліку і до 1979 року – очолював її) [3; 4]. Він зробив вагомий внесок у розвиток теорії та практики бухгалтерського обліку, методики і організації викладання облікових дисциплін. На жаль, у відкритих джерелах майже відсутня інформація про вченого. В 2025 році йому виповнилось би 125 років. Ці аргументи і визначили актуальність теми дослідження.
Мета дослідження полягає в дослідженні станів формування та розвитку Рогаченка Сергія Микитовича як науковця, а також його ролі у заснуванні кафедри бухгалтерського обліку і закладанні фундаменту для облікової наукової школи УСГА. Методи дослідження. В процесі дослідження використовувались такі методи дослідження: монографічний – для з’ясування деталей формування особистості та здобутків науковця; метод порівняння – для виявлення основних передумов і чинників розвитку облікових наукових шкіл; аналізу та синтезу – для встановлення послідовності й органічних зв’язків між певними подіями, обставинами і фактами.
Результати дослідження. Висвітлено біографію та практичну, наукову і викладацьку діяльність Рогаченка Сергія Микитовича за основними періодами його життя; визначено його роль у заснуванні кафедри бухгалтерського обліку та закладенні фундаменту облікової наукової школи УСГА; встановлено коло однодумців і послідовників науковця, які працювали на кафедрі обліку та оподаткування.
Перспективи. Науковий доробок Рогаченка С. М. щодо виокремлення методу, методології, методики і практики бухгалтерського обліку покладені в основу теорії облікової науки, генезис якої в конкретних умовах соціально-економічного розвитку держави формує тенденції подальшого дослідження у контексті облікових наукових шкіл та провідних вчених.
Посилання
Історія університету. Етапи становлення НУБіП України. 125 років НУБіП України «Погляд крізь роки». URL: https://nubip.edu.ua/about/history.
Історія кафедри обліку та оподаткування НУБіП України. URL: https://nubip.edu. ua/node/12374/1.
Історія розвитку кафедри обліку і оподаткування Уманського національного університету садівництва. URL: https://oblik.udau.edu.ua/ua/pro-kafedru/istoriya- rozvitku-kafedri.html.
Історія, сьогодення та перспективи Уманського національного університету садівництва (1844–2014); за ред. О. О. Непочатенко. Умань : Редакційно- видавничий відділ УНУС, 2014. 268 с. URL: https://www.udau.edu.ua/assets/ files/zbirniki/unews/Litopis-UNUS-(170-rokiv).pdf.
Автобіографія Рогаченка Сергія Микитовича. Написана ним особисто 20 жовтня 1977 р. 4 с. Фотокопії з архіву Уманського НУС.
Особовий листок з обліку кадрів. Рогаченко Сергій Микитович. Написана ним особисто 20 жовтня 1977 р. 4 с. Фотокопії з архіву Уманського НУС.
Ки́щенці – село у Маньківській селищній громаді Уманського району Черкаської області. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Кищенці.
Свідчення Марченко (внучка Микити Рогаченка) Катерини Романівни, 1919 р. н. Голод пережила у с. Кищенці Маньківського р-ну Київської (нині Черкаська) обл. Пам’ять народу: геноцид в Україні голодом 1932–1933 років. Свідчення : у 2-х кн. Книга друга. Упоряд.: О. Веселова, О. Ніколєв, відпов. редактор В. Смолій. Київ : ВД «Калита», 2009. С. 7–16.
Чалий А. А. Погляд у минуле і майбутнє. Спогади. До 65-річчя економічного факультету НУБіП України. 11 жовтня 2016 р. URL: https://nubip.edu.ua/ node/25375.
Сергій Микитович Рогаченко. Бутинець Ф. Ф. Історія бухгалтерського обліку : навч. посіб. : в 2-х ч. Ч. ІІ. 2-е вид., доповн. і перероб. Житомир : Приватне підприємство «Рута», 2001. С. 234.
Дерій В. А. Облікові наукові школи : навч. посіб. Тернопіль : ЗУНУ, 2021. 123 с. URL: http://dspace.wunu.edu.ua/handle/316497/47673.
Калюга Є. В., Кузик Н. П. Досягнення кафедри обліку та оподаткування в історичній перспективі (присвячується 120-річчю заснування Національного університету біоресурсів і природокористування України). Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: Економіка, аграрний менеджмент, бізнес. 2018. Вип. 284. С 153–165. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvnau_econ_2018_284_19.
Кафедра обліку та оподаткування НУБіП України. URL: https://nubip.edu.ua/ node/12374.
Видатні випускники кафедри обліку та оподаткування НУБіП України. URL: https://nubip.edu.ua/node/12478.
Кірейцев Г. Г. Вчений, педагог, людина (до 80-річчя з Дня народження Сергія Микитовича Рогаченка). За сільськогосподарські кадри: газета ректорату та профкому Української сільськогосподарської академії. 1980. № 30 (1280). 14 жовт. С. 3.
Сук Л. К. Розвиток бухгалтерського обліку в сільському господарстві. Бухгалтерський облік, оподаткування та контроль в умовах міжнародної економічної інтеграції : зб. тез доповідей всеукр. наук.-практ. конф. (10 жовт. 2019 р.); відп. ред. Є. В. Калюга. Київ : НУБіП України, 2019. С. 148–152.
Вербило О. Ф. Сіяти добро. За сільськогосподарські кадри: газета ректорату та профкому Української сільськогосподарської академії. 1970. 30 черв. С. 4.
Список друкованих праць Рогаченка С. М. за 1935–1970 рр. 7 с. Фотокопії з архіву родички вченого Оксани Горбунової.
Спогади докторки економічних наук, професорки кафедри обліку і оподаткування Уманського національного університету садівництва Кучеренко Т. Є. про співпрацю з доцентом Рогаченком С. М. Аудіозапис спогадів. 2025.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Вісник Економіки

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.