Європейський зелений курс як основа екологічної трансформації енергетичного ринку ЄС

Автор(и)

  • Роман Зварич Західноукраїнський національний університет
  • Богдан Харковський Західноукраїнський національний університет

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

Європейський зелений курс, екологічна трансформація, енергетика, екологія, ЄС, «Green Deal», «Fit for 55», «REPowerEU»

Анотація

Вступ. У сучасну епоху, коли імператив скорочення викидів парникових газів і сприяння сталому розвитку зеленої енергетики є першорядним, Європейський Союз демонструє значну відданість зеленій трансформації енергетичного ринку. Ескалація попиту на зелені технології, енергетичні ресурси та енергоефективність знаменує собою новий етап енергетичних відносин, на якому країни ЄС лідирують у впровадженні інноваційних рішень для забезпечення екологічності та стійкості в енергетичному секторі. Прагнучи озеленити енергетику, Європейський Союз використовує різні стратегії та законодавчі заходи, зокрема «Fit for 55», «REPowerEU» та «Green Deal», які служать ключовими інструментами для сприяння ефективному переходу до «зеленої» енергії. Ці ініціативи спрямовані на зменшення залежності від вугілля та інших традиційних джерел енергії, одночасно сприяючи розширенню використання відновлюваних джерел, таких як сонячна та вітрова енергія.

Крім того, вони передбачають впровадження схем і механізмів енергоефективності для скорочення викидів CO2, зокрема введення коригування ціни на викиди вуглецю, а також посилену підтримку електромобілів та інших екологічно чистих технологій. Дотримуючись цих зусиль, уряди ЄС готові внести значні зміни у свою енергетичну політику та нормативні акти для досягнення амбітних цілей щодо пом’якшення впливу на навколишнє середовище та переходу до екологічної енергетики.

Мета. Комплексний аналіз процесу екологічної трансформації енергетичного ринку Європейського Союзу з акцентом на оцінку ефективності законодавчих ініціатив  та  стратегічних  програм  (зокрема,  «Green  Deal»,  «Fit  for  55», «REPowerEU») щодо переходу до сталих джерел енергії та зниження викидів парникових газів. Дослідження спрямоване на виявлення головних чинників, що сприяють модернізації енергетичного сектору, а також на розробку практичних рекомендацій для подолання потенційних бар’єрів у реалізації зеленого курсу.

Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети у роботі використано комплекс методів, зокрема документальний та контент-аналіз стратегічних програм, порівняльний та системний метод для оцінювання економічних та екологічних наслідків реалізації заходів, що дозволяє інтегрувати як якісні, так і кількісні дані для всебічного дослідження процесу зеленого переходу.

Результати. Розглянуто процес трансформації енергетичного ринку, а також проаналізовано заходи, вжиті в процесі екологізації енергетичного ринку ЄС у рамках таких проєктів, як: «Fit for 55», «REPowerEU», «Green Deal», та розглянуто їхню ефективність. У статті розроблено можливі варіанти вирішення потенційних проблем у процесі екологічної трансформації, а також запропоновано шляхи підвищення ефективності зеленого переходу енергетичного ринку ЄС.

Перспективи. Подальші дослідження можуть бути зосереджені на розробці детальних рекомендацій щодо оптимізації законодавчої бази та впровадження інноваційних технологічних рішень, спрямованих на прискорення зеленого переходу енергетичного ринку ЄС.

Біографії авторів

  • Роман Зварич, Західноукраїнський національний університет

    доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин

  • Богдан Харковський, Західноукраїнський національний університет

    аспірант, кафедра міжнародних економічних відносин

Посилання

Європейська комісія. (2020). Європейська зелена угода. URL: https://ec.europa. eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en.

Eurostat. Renewable energy statistics. URL: https://ec.europa.eu/eurostat/ statisticsexplained/index.php?title=Renewable_energy_statistics.

Європа: відновлювані джерела енергії у 2022 році в п’яти діаграмах – і чого очікувати у 2023 році. URL: https://www.energymonitor.ai/tech/renewables/ europe-renewables-in-2022-in-five-charts-and-what-to-expect-in-2023/?cf-view.

Європейський парламент: енергетична безпека в ЄС. URL: https://www.europarl. europa.eu/factsheets/en/sheet/67/energy-security-in-the-eu.

Міжнародне енергетичне агентство. Net Zero до 2050 року. URL: https://www. iea.org/reports/net-zero-by-2050.

Висновки щодо стратегії енергетичної безпеки ЄС. URL: https://www.consilium. europa.eu/en/press/pressreleases/2020/02/17/conclusions-on-the-eu-s-energy- security-strategy/.

European Commission “Quarterly report on European gas markets Q4 2021”. URL: https://energy.ec.europa.eu/data-and-analysis/market-analysis_en.

Euronews. На Німеччину та Францію припадає більшість субсидій ЄС. Ось чому це викликає занепокоєння. URL: https://www.euronews.com/business/2023/01/17/ germany-france-account-for-most-eu-state-aid-heres-why-its-a-concern.

Міжнародне енергетичне агентство (2023). «Перспективи енергетичних технологій 2023 – аналіз». URL: https://www.iea.org/reports/energy-technology- perspectives-2023.

European Commission (2023) A Green Deal Industrial Plan for the Net-Zero Age. URL: https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/ european-green-deal/green-deal-industrial-plan_en.

Clean Tech Europe. «Закон про нульову чисту промисловість». URL: https://www. cleantechforeurope.com/news/net-zero-industry-act-sets-ambitious-permitting- rules-but-stronger-market-signals-for-cleantech-are-neede.

Transport & Environment. A European Response to US IRA. URL: https:// policycommons.net/artifacts/3379976/2023_01_te_raw_materials_ira_ report-1/4178908/.

Європейський інститут профспілок. Декарбонізація енергоємних галузей. URL: https://www.etui.org/events/decarbonizing-energy-intensive-industries-what-are- risks-and-opportunities-jobs.

Wind Europe. Енергія вітру в Європі: статистика 2022 року та прогноз на 2023– 2027 роки. URL: https://windeurope.org/intelligence-platform/product/wind-energy- in-europe-2022-statistics-and-the-outlook-for-2023-2027/.

Завантаження

Опубліковано

2025-04-09

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Зварич, Роман, and Богдан Харковський. “Європейський зелений курс як основа екологічної трансформації енергетичного ринку ЄС”. Вісник Економіки, no. 1, Apr. 2025, pp. 185-98, https://doi.org/10.35774/.

Статті цього автора (цих авторів), які найбільше читають

1 2 > >> 

Схожі статті

1-10 з 93

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.