Інструменти зеленого фінансування в Україні: практичні аспекти

Автор(и)

  • Андрій Фролов Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

зелені фінанси, зелені кредити, зелені позики, зелені облігації, гранти, програми співфінансування, місцеві програми, енергоефективність, альтернативна енергетика

Анотація

Вступ. В умовах війни, коли енергогенеруючі потужності України зазнали величезних руйнувань через масовані ракетні обстріли, інструменти зеленого фінансування можуть відігравати головну роль. Такі інструменти допомагають підтримувати бізнес, населення, громади на шляху до енергонезалежності, збільшуючи частку генерації електроенергії з альтернативних джерел та підвищуючи енергоефективність місцевої інфраструктури й виробництв. З огляду на це важливо досліджувати практичні аспекти наявних інструментів зеленого фінансування в України, їхні особливості й потенціал залучення інвестицій у сектори альтернативної енергетики й енергоефективності.

Методи дослідження. В статті використано: метод узагальнення (для дослідження наукових праць відомих вчених та дослідників з обраної проблематики); методи аналізу й синтезу (для ідентифікації інструментів зеленого фінансування та вивчення їхніх особливостей і потенціалу); логічний метод (для формулювання висновків).

Результати. Державні установи та банківський сектор, міжнародні організації, громади, бізнес об’єднались для вирішення проблеми відновлення енергетичної стабільності в країні. Для нарощування генерації альтернативних джерел енергії і заощадження енергоспоживання в країні доступні різні інструменти зеленого фінансування: зелені кредити, зелені позики, зелені облігації, гранти, місцеві програми. Ці інструменти мають специфічні умови, обмежений фокус можливих напрямів фінансування, граничний розмір і коло суб’єктів, що мають доступ його отримати. Маючи величезний потенціал для підтримки відновлення енергосистеми України, достатність цих інструментів залежить від здатності держави й місцевих органів влади забезпечувати безперервний доступ до фінансування всіх категорій споживачів. Для подолання енергетичної кризи важливо не тільки спонукати бізнес та громади до комплексного використання доступних інструментів зеленого фінансування, а й розширювати діапазон їхніх можливостей, спрощуючи процедури й адаптуючи інструменти до специфічних потреб бізнесу, населення та громад. Пріоритетом держави має стати подальша диверсифікація інструментів зеленого фінансування, що дасть змогу впроваджувати новітні рішення для подолання енергодефіциту та досягати максимального ефекту від особливостей конкретних проєктів і потреб споживачів.

Перспективи. У міжнародній практиці також розвиваються інші інструменти зеленого фінансування: зелені пайові фонди, зелений лізинг, зелене страхування, зелені біржі тощо, що відкриває широке поле для подальших наукових розвідок.

Біографія автора

  • Андрій Фролов, Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана

    кандидат наук з державного управління, докторант кафедри економічної теорії

Посилання

Шолудько, О., Грицина, О., Рубай, О. Теоретичні основи застосування інструментів зеленого фінансування. Аграрна Економіка. 2024. Т. 17, № 1. С. 36–46.

Тотева, Е. Зелена таксономія в Україні. URL: https://www.undp.org/sites/g/files/ zskgke326/files/2022-08/UNDP-UA-green-taxonomy-report-UKR.pdf.

Луців Б., Майорова Т., Луців П. «Зелені фінанси» в парадигмі сталого інвестиційного розвитку економіки України. Світ фінансів. № 3 (76). 2023. С. 64–76.

Sandor R. Good derevatives: a story of financial and environmental innovation. Hoboken: John Wiley & Sons, 2012. 640 p.

«Зелені» інвестиції у сталому розвитку: світовий досвід та український контекст. Київ : Заповіт, 2019. 315 c.

Міністерство енергетики України. За два роки росія атакувала українську енергетику понад 1000 разів. URL: https://mev.gov.ua/novyna/za-dva-roky-rosiya- atakuvala-ukrayinsku-enerhetyku-ponad-1000-raziv-herman-halushchenko.

Топалов М. Що залишилося від «зеленої» енергетики в Україні. URL: https:// www.epravda.com.ua/publications/2023/05/24/700431/.

International Monetary Fund. Fourth review of the extended arrangement under the extended fund facility, request for modification of a performance criterion, and financing assurances review. URL: https://www.imf.org/en/Publications/CR/ Issues/2024/06/28/Ukraine-Fourth-Review-of-the-Extended-Arrangement-under- the-Extended-Fund-Facility-Request-551207%20.

Міністерство енергетики України. В Україні почали працювати фінансові програми для підвищення енергонезалежності споживачів. URL: https:// mev.gov.ua/novyna/v-ukrayini-pochaly-pratsyuvaty-finansovi-prohramy-dlya- pidvyshchennya-enerhonezalezhnosti.

Урядовий портал. В Україні запрацювали програми пільгового кредитування для громадян, а також для ОСББ та ЖБК для посилення енергетики. URL: https:// www.kmu.gov.ua/news/v-ukraini-zapratsiuvaly-prohramy-pilhovoho-kredytuvannia- dlia-hromadian-a-takozh-dlia-osbb-ta-zhbk-dlia-posylennia-enerhetyky.

Укргазбанк. Укргазбанк профінансував придбання сонячної електростанції для ФОП за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». URL: https://www.ukrgasbank. com/press_center/news/13814-.

Sense Bank. Вітчизняний Sense Bank видав перший кредит бізнесу на енергоефективні рішення. URL: https://sensebank.ua/news/vitciznanij-sense- bank-vidav-persij-kredit-biznesu-na-energoefektivni-risenna.

KPMG. Зелені фінанси – поява нових «зелених» продуктів для фінансування декарбонізації. URL: https://kpmg.com/ua/uk/home/media/press- releases/2020/02/zeleni-finansy.html.

Фонд декарбонізації України. URL: https://fdu.com.ua/yu.

Романішин О. Де шукати гроші на альтернативні джерела енергії. URL: https:// www.epravda.com.ua/columns/2024/08/7/717642/.

European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency. LIFE Clean Energy Transition sub-programme. URL: https://cinea.ec.europa.eu/programmes/ life/clean-energy-transition_en.

Програма Енергодім. URL: https://energodim.org/.

Програма «ГрінДІМ». URL: https://eefund.org.ua/greendim/.

Програма енергостійкості житлових будинків міста Києва. URL: https://teplo.org. ua/programs/prohramy-enerhostiikosti-zhytlovykh-budynkiv-mista-kyieva1.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів : Закон України № 738-IX від 19.06.2020. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/738- 20#Text.

Примостка Л., Слєсар В. Розвиток ринку зелених облігацій. Вісник економіки. 2023. Вип. 3. С. 55–67. DOI: https://doi.org/10.35774/visnyk2023.03.055.

Українська Енергетика. URL: https://ua-energy.org/uk/posts.

Завантаження

Опубліковано

2025-04-09

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Схожі статті

1-10 з 88

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.