Інтегрована звітність та її обліково-інформаційне забезпечення

Автор(и)

  • Ярослав Крупка Західноукраїнський національний університет

DOI:

https://doi.org/10.35774/

Ключові слова:

капітал, вартість підприємства, облік, інтегрована звітність, нефінансова інформація, користувачі, інвестори

Анотація

Вступ. В Україні та світі набула поширення практика формування інтегрованої звітності. Така звітність, окрім фінансової, має розкривати ще й нефінансову інформацію, що стосується показників екологічного, соціального, інноваційного, стратегічного та інших напрямів діяльності підприємств та корпорацій. У зв’язку з цим в економічній літературі уже тривалий час точиться дискусія щодо форми й змісту такої звітності, на яких користувачів має бути спрямована інформація інтегрованої звітності і які показники варто у ній розкривати.

Мета статті – дослідження запитів основних користувачів фінансової та нефінансової інформації, на яких слід орієнтувати інтегровану звітність, уведення в систему обліку необхідних даних для формування показників такої звітності.

Методи. Для досягнення поставленої мети дослідження використано системний та інноваційний підходи до узагальнення інформації, методи бібліографічного, концептуального та функціонального аналізу.

Результати. розкриваються структура та проблеми складання інтегрованої звітності. Аналізується склад користувачів такої звітності та їх інформаційні потреби. Зазначено, що основними користувачами, на яких має бути зорієнтована інтегрована звітність, є власники, реальні та потенційні інвестори. Нова концепція такої звітності має бути спрямована на створення вартості, зокрема: на рівні підприємства, для оцінювання взаємовідносин між партнерами у бізнесі, на рівні суспільства загалом. Відповідно до показників інтегрованої звітності має бути сформована система обліку на підприємстві. Систематизовано основні ознаки та надано характеристики такому інтегрованому обліку. Визначено, що розширення інформаційного забезпечення через інтегровану звітність, доповнення її даними щодо формування вартості капіталу підприємств створить можливість покращити інвестиційну привабливість суб’єктів господарювання та інвестиційний клімат у державі, що дасть змогу залучати на розвиток підприємництва додаткові інвестиції як із внутрішніх, так і з зовнішніх джерел.

Перспективи. подальші наукові дослідження у цьому напрямі доцільно проводити з метою розширення інформаційного поля інтегрованої звітності, уведення показників такої звітності в систему бухгалтерського фінансового та управлінського обліку.

Біографія автора

  • Ярослав Крупка, Західноукраїнський національний університет

    доктор економічних наук, професор, професор кафедри обліку і оподаткування

Посилання

Connected Reporting Framework. URL: http://www.accountingforsustainability. org/wpcontent/uploads/2011/2012/Connected-Reporting-A-practical-guide-with- worked-examples.

Голов С. Ф., Костюченко В. М., Кузіна Р. В. Інтегроване звітування: концепція, методологія та організація: моногр. Херсон: Гельветика, 2018. 252 с.

Potter B., Singh P. J., York J. Corporate Social Investments through Integrated Reporting: Critical Issues. Seventh Asia Pacific Interdisciplinary Research in Accounting Conference. Kobe 26-28 July, 2013. 23 p.

Eccles R. G., Saltzman D. Achieving Sustainability Through Integrated Reporting. Stanford Social Innovation Review. 2011. Summer. P. 56–61.

Атамас П. Й. Інтегрована корпоративна звітність: проблеми впровадження. Економіка підприємства. 2015. № 1. С. 78–85.

Костирко Р. О., Ліснича Т. В. Інтегрована звітність – інструмент забезпечення сталого розвитку суспільства. Економіка. Менеджмент. підприємництво. 2012. № 24 (1). С. 189–195.

Куцик П. О. Концепція уніфікованої системи обліку і звітності в корпоративному управлінні: моногр. Львів: Вид-во Львівського торговельно-економічного університету, 2017. 408 с.

Лоханова Н. О. Інтеграційні процеси в обліку в умовах інституціональних перетворень : моногр. Херсон : Грінь Д. С., 2012. 400 с.

Корягін М. В., Куцик П. О. Проблеми та перспективи розвитку бухгалтерської звітності : моногр. Київ : Інтерсервіс. 2016. 276 с.

Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (з наступними змінами і доповн.): Закон України від 16 липня 1999 р. № 996-XIV. URL: http:// zakon.rada. gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=996-14.

Проєкт міжнародного формату інтегрованої звітності. URL: http://bdo.com.ua/ intehrirovannaja_otchetnost.

Deloitte survey: Write from the Start: Surveying Narrative Reporting in Annual Reports URL: http://www.iasplus.com/en/binary/uk/0910atellingperformance.

Садовська І. Б. Інтегрована система обліку. URL: https://ukrtextbook. com/ buxgalterskij-oblik-sadovska-i-b/buxgalterskij-oblik-sadovska-i-b-inte.

Шевченко Л. Я. Сутність інтегрованого обліку та його складові. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Ужгород : УжНУ, 2016. Вип. 6, ч. 3. С. 134–137.

Корягін М. В. Бухгалтерський облік у системі управління вартістю підприємства: теоретико-методологічні концепції : моногр. Львів : ЛКА, 2012. 389 с.

Яремко І. Й. Економічні категорії в методології обліку : моногр. Львів : Каменяр, 2002. 192 с.

Завантаження

Опубліковано

2024-03-08

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

Схожі статті

1-10 з 335

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.